Yeni Malatyaspor Savunmada Sağlam Duramadı

Sarı kırmızılı renkleriyle Malatya şehrimizi Spor Toto Süper Lig’de temsil eden Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, ne yazık ki ligin sonunda küme düşmekten kurtulamadı.

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda hayli karışık günler geçiren Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, sezona İrfan Buz ile başlayım Cihat Arslan ile bitirdi.

İki teknik direktörün arasında, Rumen teknik adam Marius Sumudica’nın yolu da Malatya’dan geçmişti. Özellikle onun döneminde yapılan bazı transferler takımımızın mali yapısını bir hayli bozdu. Hal böyle olunca teknik direktör Cihat Arslan’ın “2 bin TL aldık diye bayram ettik” diye açıklamalar yapmasına kadar gelen süreç, Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’u da bir hayli zora soktu.

Sarı kırmızılı Malatya temsilcimiz, 38 maça çıktığı Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda ne yazık ki tarihi(!) bir performans sergiledi.

Bu 38 maçlık periyotta sadece 5 galibiyet 5 beraberlik alabilen takımımız ne İrfan Buz ile ne de Marius Sumudica ve Cihat Arslan ile belini bir türlü doğrultamadı.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un bu kadar kötü bir performans sergilemesinin temel sebebi ise takımın hücum ve savunma istatistiklerinde saklıydı. Rakip fileleri, Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu boyunca yalnızca 27 kez havalandıran ve bu istatistikler ligin en kötüsü olan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, gol yeme konusunda da çok bonkör davrandı.

38 maçlık periyotta maç başına neredeyse 2 gol yiyen ekibimiz, kalesinde toplamda 71 kez gole engel olamadı. Bu elbette hem takım savunmasıyla hem de bizzat oyuncularla açıklanabilecek berbat bir istatistik idi.

Yeni Malatyaspor Yüzde Elli İle Oynadı

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’ndaki savunma istatistiklerine baktığımızda ortaya çok can sıkıcı sayılar çıkıyor.

Maç başına neredeyse 2 gol yiyen ekibimiz, tüm sezon boyunca sadece 7 maçta kalesini gole kapatmayı başardı. Yani Malatya takımımıza gönül veren taraftarlar sadece 7 maçta rakibin gol sevinci yaşamasını seyretmediler.

Bununla birlikte bütün sezon girdiği ikili mücadelelerin yalnızca %51’ini kazanabilen sarı kırmızılı futbolcular, hava toplarında ise yine yalnızca %53’lük bir başarı oranı yakaladılar.

Rakipten top kapma konusunda da sınıfta kalan ekibimiz, %56 başarı oranıyla rakiplere oyun kurma şansı vermediler.

Yeni Malatyaspor İstikrarı Mumla Aradı

yeni malatyaspor

Takımımızın sezon boyunca bu kadar savunma açığı vermesinde elbette ki kadro planlaması ve oyuncuların da bizatihi rolü vardı.

Teknik direktör konusunda bile istikrarı yakalayamayan sarı kırmızılı takımımız, saha içinde de haliyle düzeni ve istikrarı mumla aradı.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un kalesinde bile yıl boyunca 4 farklı file bekçisi görev yaptı.

Savunmaya gelindiğinde ise tam 11 farklı futbolcu, farklı teknik direktörler tarafından farklı kombinasyonlarla denendi.

Takımın savunmadaki liderliğini ise en çok forma giyen oyuncu olan Karim Hafez, 31 maçta 24 kez ilk 11 çıkarak üstlendi.