Yeni Malatyaspor’dan Adana Demirspor’a

Bu sezon Süper Lig’de küme düşmesi en muhtemel takım olarak gösterilen ve nitekim düştüğü de kesinleşen ilk kulüp olan Yeni Malatyaspor’da bu elim gerçek beraberinde ayrılıkları da getirdi. Uzun bir süredir sahalarda yer almayan ve Adana Demirspor ile anlaştığı için Teknik Direktör Cihat Arslan tarafından özel izinli sayılan Ertaç Özbir, Adana temsilcisiyle resmen anlaşmaya vardı. Lacivert Mavili takımdan yapılan açıklamada Ertaç ile 2+1 yıllık sözleşme imzalandığı açıklandı.

Takımının Üstünde Performans

Bu sezon Süper Lig’de olabilecek en kötü performanslardan birini sergileyen Yeni Malatyaspor, tüm sezon boyunca sadece 20 puan toplayabildi ve bu kötü performansı nedeniyle lige veda eden ilk ekip olmaktan kurtulamadı.

Savunmayı düzeltse hücumu, hücumu düzeltse savunması aksayan Malatya temsilcisinde yaşanan ağır tahribatın telafisi nasıl yapılacak bilmek mümkün değil. Bununla birlikte Sarı Siyahlı ekibi çok ciddi bir mali krizin beklediği ve Adil Gevrek yönetiminin de döneminin de iyiden iyiye gözden geçirilmesi şart.

Tüm bunlara rağmen krizdeki her takım adına bazen iyi sonuçlar çıkabilir ve Ertaç Özbir bu iyi sonuçlardan biriydi. kalite olarak ligin üstlerinde sayılan başarılı file bekçisi, takımı savunmada tel tel dökülüyor olmasına rağmen elinden geleni yaptı ancak tek başına kulübüne yardımcı olması pek kolay değildi.

Takımın küme düşeceğinin kesinleşmesinden sonra kendisine yeni kulüp aramaya başlayan tecrübeli eldiven, Adana Demirspor ile anlaşmaya varalı uzun süre olmuştu. Bununla birlikte sezonun tamamlanması, sözleşmelerin sona ermesi gibi süreçlerle birlikte bu anlaşma ancak resmiyete dökülebildi.

Başarılı file bekçisi Adana Demirspor ile anlaşmaya vardıktan sonra artık çok daha huzurlu bir futbol ikliminde kendisini gösterme şansı bulacaktır.

Kaybeden Hep Aynı

Bununla birlikte Adana Demirspor ile Ertaç Özbir arasında yapılan bu anlaşmadan her iki tarafın da kârlı çıktığını ve aynı şekilde Yeni Malatyaspor’un da yine zarar ettiğini dile getirmek yanlış olmaz.

Zira Adana Demirspor bu sezon yabancı kuralına bir kontenjan daha ayırabilmek adına zaman zaman yerli kalecisini kullansa da Ferhat kesinlikle Ertaç Özbir kalitesinde değildi ve bu nedenle Muric kaleyi devralmıştı.

Muric’in ayrılıp ayrılmayacağı konusunda tereddütler sürüyor ancak ne olursa olsun artık elde Ertaç var. Bununla birlikte tecrübeli file bekçisi de elinden geldiğince her takıma yardımcı olmaya çalışıyor ve o da çok daha kaliteli oyuncularla, parasını rahat bir şekilde ödeyen yönetimle kısacası kafası çok daha rahat bir biçimde ligi tamamlayabilecek.

Tüm bu tablo içerisinde Yeni Malatyaspor adına pek de iyi bir şeyden söz etmek mümkün değil. Sarı Siyahlı ekip gelecek sezon TFF 1.Lig’de hangi oyuncularla hangi şartlarda mücadele edecek bilinmiyor. İşin garip yanı tüm bunları belirleyecek olan yönetici şürekasında da kimse koltuğunda oturmadığı için belirsizlik devam ediyor