Yeni Malatyaspor’un Kötü Liderliği

Bu sezonun tartışmasız en kötü takımı olan Yeni Malatyaspor, bu durumu hem topladığı puan, hem yaşadığı krizler hem de saha içerisinde gösterdiği performansla net bir şekilde kanıtladı. Sarı Siyahlı takımda bu sezonun en ilginç anlayışı sanki her şey normalmiş ancak teknik direktörler beceriksizmiş gibi davranarak sık sık değişikliğe gitmek oldu. Bununla birlikte Malatya temsilcisi, 2021/2022 sezonunda en çok teknik direktör değiştiren takım olmasına rağmen dibi boylamaktan kurtulamadı.

Değişiklik İyi Gelmedi

Bu sezon Süper Lig’de 14 takım teknik direktör değişikliğine giderken, sezon bitiminden sonra da Hatayspor ile Fatih Karagümrük’le teknik heyet değişikliği devam etti. İlk devrede Kasımpaşa, Kayserispor, Adana Demirspor, Göztepe, Alanyaspor, Çaykur Rizespor, Başakşehir, Yeni Malatyaspor, Antalyaspor, Beşiktaş, Fatih Karagümrük ve Fenerbahçe’nin teknik heyetlerinde değişiklik tercih ettiği ligde ikinci devrenin başlamasının ardından da Galatasaray ve Altay teknik direktörleriyle yollarını ayırdı.

Küme düşen takımlara bakıldığı zaman bu sezon en çok farklı teknik direktörle çalışan takımın ligi son sırada tamamlayan Yeni Malatyaspor olduğu görülüyor. Sarı Siyahlı takım İrfan Buz, Marius Sumudica, Adem Büyük, Cihat Arslan ve Cihat Gülerce olmak üzere tam 5 farklı teknik direktörle çalıştı.

Altay’da ise Mustafa Denizli, Serkan Özbalta, Mert Nobre ve Sinan Kaloğlu olmak üzere 4 farklı teknik direktör görev yaptı. Bir diğer İzmir temsilcisinde, Göztepe’de ise Ünal Karaman ile başlayan sezonda Nestor El Maestro, Stjepan Tomas ve Serdar Sabuncu görev yaptı.

Rizespor tarafında da Bülent Uygun, Hamza Hamzaoğlu ve Bülent Korkmaz takımlarının iyi noktalara gelebilmesi adına çalışmalar yapsalar da bu çalışmalar yeterli olmadı.

Bahsi geçtiği gibi Hatayspor ve Fatih Karagümrük adına değişiklikler sezonun son maçında geldi. Ömer Erdoğan kendi isteğiyle kulübe veda ederken Fatih Karagümrük Başkan Süleyman Hurma’nın isteği doğrultusunda teknik direktör Volkan Demirel ile yollarını ayırma kararı aldı.

Anlamsız Hareketler

Bu sezon Yeni Malatyaspor’u da yakan isim kesinlikle Marius Sumudica oldu. Rumen teknik adam kulübe doldurduğu ve şu sıralar baş belası haline gelen oyuncuları ne anlam düşünerek istedi bilinmez.

Bununla birlikte zaten hep bir skandallarla anılan Sumudica için harcanan para maddi anlamda, geçirilen zaman da sportif anlamda kulübü krize soktu. Tüm bu sıkıntılardan sonra Yeni Malatyaspor’un Antalyaspor modelinde olduğu gibi Adem Büyük’ü göreve getirmesi de ayrıca saçmaydı.

Kulübün en eli yüzü düzgün oyuncusunu teknik sorumlu yapıp 2 maç sonra göndermek ise bir kez daha tartışılması gereken bir konuydu. Nitekim Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek de kendisi üstüne kurulan baskıya dayanamadı ve yeni spor yasasının da kanunlaşması sonrasında ne hikmetse görevinden ayrıldı.

Olansa zaten Malatyaspor aynı sıkıntıları yaşadığı için kurulan Yeni Malatyaspor’a oldu.