Yeni Malatyaspor ve Futbol Çilesi 

Her seferinde bir futbol ülkesi olduğu iddia edilen Türkiye’nin futbolla en içli dışlı şehirlerinden biri Malatya ancak bu güzel şehrin en üst seviyedeki kulübünün adı “Yeni” Malatyaspor… Zira Sarı Siyahlı kulübün ilk versiyonu olan Malatyaspor artık tarihin tozlu raflarında yer alıyor. Öte yandan Malatya’nın yeni temsilcisinin son durumu da eskisinden daha iç açıcı olacak gibi görünmüyor.

Durum Vahim

Geride kalan sezonda Süper Lig’in en kötü takımı olmaktan kurtulamayan ve lige de son sırada veda eden Yeni Malatyaspor, gelecek sezon TFF 1.Lig’de mücadele edecek ancak işler Sarı Siyahlı ekip adına hiç kolay geçecek gibi durmuyor.

Çok uzun bir süreden bu yana yönetsel de bir krizin içerisinde yer alan Sarı Siyahlı ekip birkaç sezon içerisinde tepetaklak oldu ve bu durumun üstesinden gelmek bir yana dursun çırpındıkça daha da battığı ortada.

Son olarak futbol kamuoyunun gündemine bomba gibi düşen Genel Kurul’da Başkan seçilen ismin kendi cebinden para harcamayacağını ifade etmesi sonrasında başkanlığı düşürülmüş ve o esnada Genel Kurul’da olmayan birisi Başkan seçilmişti. 

Tabii yeni seçilen ismin eski Başkan Adil Gevrek ile arasındaki yakın bağlar da hemen basına yansımıştı. Bu noktada istifaların ardı arkası kesilmedi ve Yeni Malatyaspor ile alakalı olarak artık çok daha yüksek sesle kayyum ihtimallerinin arttığı konuşulmaya başlandı. 

Hazırlıklar Gölgede

2021-2022 sezonunda Spor Toto Süper Lig’e yönetimsel hatalar nedeniyle veda eden Yeni Malatyaspor’un geleceğiyle ilgili süreç belirsizliğini koruyor. 2022-2023 sezonunda 1.Lig’de mücadele edecek olan sarı siyahlılar, yeni sezon hazırlıklarını Orduzu Pınarbaşı Nurettin Soykan Tesisleri’nde, teknik direktör Cihat Arslan nezaretinde sürdürüyor.

26 Haziran’da gerçekleştirilen olağan seçimli genel kurulda başkan adayı Kamil Göksu’nun adaylıktan çekildiğini açıklamasının ardından alelacele Aziz Ayboğa başkanlığında oluşturulan yönetim, daha ilk toplantısında darmadağın oldu. Bazı yöneticilerin kendilerinden habersiz listede yer aldıklarını ifade etmeleri üzerine mevcut yönetim görevi bırakma kararı aldı. Geleceği merak konusu olan Yeni Malatyaspor’da Aziz Ayboğa başkanlığındaki yönetimin görevi bırakma kararı sonrası 10 Temmuz, çoğunluğun sağlanamaması halinde ise 17 Temmuz’da olağanüstü seçimli genel kurula gidilmesine karar verildi.

Yönetimsel olarak içerisine düştüğü darboğazdan çıkamayan sarı siyahlı takımda, teknik direktör Cihat Arslan kadrodaki mevcut oyuncuların yanı sıra kiralıktan dönen ve altyapıdan alınan genç futbolcularla yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni sezon hazırlıklarına 27 Haziran itibariyle Malatya’da başlayan sarı siyahlılarda, Gana uyruklu stoper Philip Awuku, Burundi uyruklu ön libero Jospin Nshimirimana ve yine Burundi uyruklu stoper Eric Ndizeye de ülkelerinden dönerek çalışmalara katıldı.

Doğu Anadolu ekibinde güncel piyasa değeri 400 bin Euro olan Jospin, güncel piyasa değeri 50 bin Euro olan Eric ve güncel piyasa değeri 225 bin Euro olan Philip’in 2024 yılına kadar sözleşmeleri bulunuyor.