Yeni Malatyaspor’un İmtihanları

Süper Lig’de 5 yıl geçirdikten sonra çok kötü bir performans sergileyerek lige veda eden Yeni Malatyaspor’un PTT 1. Lig’e düşmesi takımın problemlerinin daha da artmasına sebep oldu. Süper Lig’in daha ilk başladığı haftalarda dahi kümede kalabileceğine dair ihtimalin az olduğunu gösteren Yeni Malatyaspor, sezon boyunca bu performansı yükseltemedi ve 32’inci haftada aldığı Giresunspor mağlubiyetiyle birlikte küme düşmesi kesinleşen ilk ekip oldu.

Geçtiğimiz sezondaki bu başarısızlık serisini asıl başlatan olay mali problemler başta olmak üzere birçok parametre kaynaklı olarak takımın kadrosunun ana oyuncularının takımı terk etmesiydi. Bu toplu dökülme sonrasında Yeni Malatyaspor kaçınılmaz olarak genç futbolcularla yola devam etmek zorunda kalmıştı. En neticesinde de küme düşmekten kurtulamamıştı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Yeni Malatyaspor’un Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda kulübün yeni başkanı Aziz Ayboğa oldu. Değişik olaylara sahne olan Olağan Kongre’de Yeni Malatyaspor’da tek aday vardı, oda Kamil Göksu idi. Ancak takım ile ilgili yaptığı açıklama salonu karıştırdı. Adaylıktan çekilen Göksu’nun yerine salonda olmayan Aziz Ayboğa başkan seçildi. Çeşitli zorluklara rağmen başkanını seçmiş olan kulüp yönetimi bu problemi aşmış olsa da birden fazla problemle karşı karşıya kalacak ve umarız ki doğru hamleler yaparak takımın en kısa sürede toparlanmasına sebebiyet verirler.

Teknik Direktör ile Tamam Mı Devam Mı?

Geçen sezon takımdaki çoğu futbolcunun boykotu ile bomboş kalan kadro ile ancak genç futbolcularla mücadele edebilecek bir takım ortaya çıkartabilen Yeni Malatyaspor’un, teknik direktörü Cihat Arslan ile sözleşmesi hali hazırda zaten devam ediyor. Ancak bu hafta yönetim ve teknik adamın gerçekleştireceği toplantı sonucunda yeni sezon istikameti belirlenecek.

Teknik direktör Cihat Arslan sarı siyahlı takım ile devam etmek istediğini belirtmişti. Zaten takım ile hala 1 yıllık sözleşmesi bulunan Arslan, isteklerinin karşılanması durumunda takımının başında durmaya devam edecek gibi görünüyor.

Tetteh ve Mustafa Eskihellaç

Yeni Malatyaspor ile sözleşmesi gereği takımda ödemesi yapılan tek futbolcu olan 24 yaşındaki golcü Benjamin Tetteh, takım ne kadar kötü durumda olsa bile bazı takımların ilgi odağı olabilmiş durumda. Sarı siyahlıların aktardığı bilgilere göre genç oyuncudan ya bonservis bedeli ile takıma gelir sağlaması istenecek ya da performansının yükselmesi adına disipline davet edilecek.

Diğer yandan takımda geçen sezonlarda gösterdiği bir yana bu başarısız sezon içerisinde bile gösterdiği performans ile dikkat çeken Mustafa Eskihellaç, sarı siyahlılara veda edecek oyunculardan birisi gibi görünüyor. Bonservisi hala Yeni Malatyaspor’un elinde olması takımın tabi ki işine geliyor çünkü Beşiktaş başta olmak üzere birçok Süper Lig takımının kanca attığı biliniyor. 25 yaşındaki futbolcunun da istediği tabii ki kariyerine başta Beşiktaş olmak üzere Süper Lig takımlarından birisinde devam etmek. Mustafa, açıklanan bilgilere göre sarı siyahlılara da para kazandırarak takımdan ayrılmak istediğini söylemiş.