Yeni Malatyaspor Yenilgiye Rağmen Mücadele Etti

Spor Toto Süper Lig’den düşmesi kesinleşen takımların maçında Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, Çaykur Rizespor’a 1 – 3 yenilse de istatistikler farklı şeyler söylüyorlar.

Yeni Malatyaspor Skor İle Uyuşmadı

Maçın topa sahip olma istatistiklerinde önde olan taraf konuk ekip Çaykur Rizespor idi. Sahip olduğu oyuncu kadrosundaki teknik isimlerin de etkisiyle topu etkili ve rahat kullanabilen Kardeniz temsilcisi Çaykur Rizespor, Öznur Kablo Yeni Malatyaspor karşısında bu noktada üstünlüğünü kurdu.

90 dakika boyunca tam 601 pas yaparak bu sezonki en yüksek pas sayılarından birine ulaşan rakibimiz, 44 kez uzun menzilli toplar attı. Öznur Kablo Yeni Malatyaspor da tıpkı Karadeniz temsilcisi gibi 44 uzun top denedi denemesine lakin, toplam pas sayısı olan 358 ile birlikte bu sayıyı değerlendirdiğimiz oranın neredeyse iki katı olduğunu görebiliyoruz.

Yani bir başka ifadeyle teknik direktör Cihat Arslan’ın öğrencileri, rakibinin topa daha fazla sahip olmasını bazı atakları uzun toplarla geliştirip, direkt hücumlar kurgulayarak çözmeye çalıştı.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, maç boyunca yaptığı paslarda aslında hiç de fena olmayan bir isabet oranı yakaladı. %85 pas isabetiyle oynayan ekibimiz, rakip yarı sahaya girdiğinde ise bu oranı yalnızca %78’e düşürdü. Bu sezon Spor Toto Süper Lig’deki maçların çoğunluğuna bakıldığında bu sayının ne denli kabul edilebilir olduğu da görülecektir.

Bunun karşısında Karadeniz temsilcisi Çaykur Rizespor ise bu kadar fazla pas yaptığı bir günü üstüne üstlük çok isabetli geçirdi. Teknik direktör Bülent Korkmaz’ın öğrencileri, %89 isabet oranıyla bu sezonun zirvelerinden birini daha gördüler. Ancak onlar da tıpkı Öznur Kablo Yeni Malatyaspor gibi isabet oranlarını bizim yarı alanımıza girdiklerinde düşürdüler ve %79’u buldular.

İki takım arasında pas sayıları arasındaki bu devasa orana karşılık diğer istatistik kolonlarında görüldüğü üzere bu kadar büyük bir farka rastlanmadı. Maçın mücadele seviyesini yansıtan istatistiklerde de rakibiyle başa baş oynayan sarı kırmızılı Malatya temsilcimiz, girdiği ikili mücadelelerin ve hava toplarının yarısını kazanmayı başararak rakibe teslim olmadı.

Fark Yaratan Oyuncu Kalitesi

Yukarıdaki sayılara bakıldığında “E peki bu takım neden 1 – 3 yenildi?” sorusunun akıllara gelmesi elbette çok normal. Bunun cevabının saklı olduğu alan ise istatistiklerin hücum kısmı.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, maç boyunca fırsat yaratma noktasında rakibinden çok da geride değildi. Keza istatistikler de bunu zaten destekledi. Kalemize maç boyu 12 şut atan Çaykur Rizespor takımına 13 şut denemesiyle karşılık veren teknik direktör Cihat Arslan’ın öğrencilerini yakan şey, kalite farkı oldu.

Zira Çaykur Rizespor, 10’unu ceza alanımızdan çektiği bu şutlardan 8’inde çerçeveyi bularak hayli yüksek bir oran yakaladı. Buna karşın sarı kırmızılı ekibimizin çerçeveyi bulma sayısı ise 13 şutta yalnızca 2’de kaldı.

Bu fark da haliyle skora yansıdı ve teknik direktör Cihat Arslan ve ekibi, rakibe 1 – 3’lük skorla mağlup olmaktan kurtulamadı.