Yeni Malatyaspor’da Karanlık Günler

Bu sezon Süper Lig’in daha ilk başladığı haftalarda dahi kümede kalabileceğine dair ihtimalin az olduğunu gösteren Yeni Malatyaspor, sezon boyunca bu performansı yükseltemedi ve 32’inci haftada aldığı Giresunspor mağlubiyetiyle birlikte küme düşmesi kesinleşen ilk ekip oldu. Sarı Siyahlı takımın teknik direktörü Cihat Arslan’ın yaptığı açıklamalardan takımın bugüne kadar yaşadığı olaylara kadar pek çok durum gelecek sezonların Malatya temsilcisi adına pek kolay geçmeyeceğini gösteriyor.

Perşembenin Gelişi Çarşambadan

Bu sezon Süper Lig’de bir türlü kabul edilebilir bir performans sergileyemeyen Yeni Malatyaspor, 32’inci haftada oynadığı Giresunspor maçından aldığı 1-0’lık mağlubiyet ile Süper Lig’e veda etmesi kesinleşen ilk ekip oldu.

Malatya temsilcisi adına zaten çok kötü başlayan sezonda bu durumun düzeltilebileceğine dair pek de bir ümit yoktu. İrfan Buz ile başlanan sezonda Marius Sumudica ile de aradığını bulamayan Sarı Siyahlı takım sonrasında Antalyaspor’un yaptığı gibi oyuncusu Adem Büyük’ü teknik sorumluluk koltuğuna getirdi ancak yine krizler çıktı.

Sonrasında Cihat Arslan ile el sıkışan takımın toparlanması ise mümkün olmadı. Ödeme dengesindeki problemler, oyuncuların protestoları, takımın zaten ligin son sırada yer alıyor olmasından kaynaklı gelen dağılmış camia gibi problemler Sarı Siyahlı takımın 5 sezon sonra Süper Lig’e veda etmesine neden oldu.

Giresunspor ile oynanan müsabakadan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cihat Arslan, takımın bu kaderi yaşayacağını üç aşağı beş yukarı belli olduğunu ancak kendilerinin içerideki cevheri parlatmak adına mücadele ettiğini dile getirdi.

Yeni Malatyaspor’un altyapısında değerli oyuncuların olduğunu ve düştüğü yerden kalkabilecek güçte olduğunu savunan genç teknik adam bununla birlikte gelecek sezona dair daha iyi planlamalar yapılması gerektiğini de belirtti.

32’inci haftayı 20 puanla kapatan Sarı Siyahlı takım, Giresunspor’un 3 puanı hanesine ekleyip 39 puana yükselmesiyle birlikte matematiksel olarak da kümede kalma şansını kaybetmişti.

Kırılma Noktası: Marius Sumudica

Türk futbolunun anlamsız teknik direktör çarkına her nasıl olduysa bir şekilde eklenen Rumen teknik adam Marius Sumudica, Yeni Malatyaspor adına gelen felaketin en büyük sorumlularından biri oldu.

Rumen teknik adamla el sıkıştıktan sonra yine iyi bir performans gösteremeyen ve hatta kötü performans konusunda daha da kötüye giden Malatya temsilcisi bu da yetmezmiş gibi Sumudica yönetiminde pek çok transfer yaptı.

Bu transferlerin birçoğundan verim dahi alamayan Sarı Siyahlı takım bununla birlikte ödeme dengesindeki sıkıntılar nedeniyle oyunculara borçlandı ve maddi bir külfet altına girdi. Bahse konu oyunculardan pek çoğu ödemelerini alamadıkları için tek taraflı olarak sözleşmelerini feshederek takımdan ayrıldılar.

Yeni Malatyaspor’un sezonunun büyük bir çoğunluğunu heba eden şovmen teknik direktör Marius Sumudica takımdan ayrıldıktan sonra maaşla alakalı sıkıntılar yüzünden Malatya temsilcisini FIFA’ya şikayet ederken, görevinden istifa eden Başkan Adil Gevrek de bu başarısızlığın en büyük sorumlularından biri olarak sayılacak.