Yeni Malatyaspor’un Borç Kalemleri Ortaya Çıktı

Geride kalan sezonda kelimenin tam anlamıyla kötü yönetilmenin bedelini ödeyen Yeni Malatyaspor, gelecek sezon çok ciddi bir sancının içerisinden geçecek gibi görünüyor ve bu durumu düzeltecek aktörlerden ses soluk çıkmıyor. Bununla birlikte kulübün Haziran ayının ilk günlerinde yapılan Olağan Mali Genel Kurul’unda borcu açıklanmış ve mevcut Başkan Adil Gevrek bu borçla alakalı olarak ödenmeyecek bir miktar olmadığını belirtince tepki toplamıştı. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlerde Sarı Siyahlı ekibin borçları kalem kalem açıklandı ve kime ne kadar borçlanıldığı ortaya çıktı.

Ekonomik Kriz Yolda

5 sezondur mücadele ettiği Süper Lig’e bu sezon veda etmek zorunda kalan Yeni Malatyaspor’da bu başarısızlığın neden kaynaklandığını tahmin etmek pek de zor değil. Sarı Siyahlı ekip mevcut Başkanı Adil Gevrek’in kötü yönetimi ve kriz konusundaki ilgisiz tavrı nedeniyle bir türlü toparlanamadı ve son olarak da küme düşmek zorunda kaldı.

Bununla birlikte Haziran ayının ilk günlerinde Olağan Mali Genel Kurulu’nu yapan Malatya temsilcisinde toplam borcun 355 milyon TL olduğu ancak alacak ve varlıklarla birlikte bu borcun 318 milyon TL’ye düştüğü açıklanmıştı.

Adil Gevrek yönetimi maddi bağlamda ibra edildi. Bununla birlikte kulübün borçları kalem kalem ortaya çıktı ve bu borçlarda dikkat çeken bazı noktaların olduğu görüldü.

Transfer edilen bazı futbolcuların hala kulüplerine para verilmediği ortaya çıktı. 31 Mayıs 2022 tarihli kulübün borç listesinde Fenerbahçe Spor Kulübü’ne 8 milyon 850 bin TL borcun olduğu bilgisi yer alırken, bu borcun karşısında futbolcu isminin yer almaması dikkat çekti. Sarı siyahlı kulübün İstanbul ekibine, Sadık Çiftpınar’ın transferinden kaynaklı borcunun olduğu ileri sürüldü.

Sarı siyahlı kulübün oyuncuların transferi kapsamında 625 bin dolar, 961 bin Euro ve 8 milyon 850 bin TL olmak üzere toplamda 35 milyon 756 bin TL borcunun olduğu kaydedildi. Sarı siyahlı takımın Fenerbahçe’den transfer ettiği Sadık Çiftpınar için İstanbul ekibine 761 bin Euro bonservis bedeli verdiği belirtilmişti.

Hangi Oyuncu İçin Ne Kadar

Yeni Malatyaspor’un transferlerden dolayı kulüplere olan 35 milyon 756 bin TL’lik borç şöyle:

 • Oussama Hadadi-Al Ettifag: 495 bin dolar
 • Benjamin Tetteh-Sparta Prag: 450 bin Euro
 • Fenerbahçe Futbol A.Ş: 8 milyon 850 bin TL
 • Aigle Noir FC-Jospin Nshimirimana: 40 bin dolar
 • Aigle Noir FC-Piclaire İrakoze: 20 bin dolar
 • Okyeman FC-Philip Gameli Awuku: 35 bin dolar
 • Okyeman FC-Haqi Osman: 20 bin dolar
 • Musongati-Eric Ndziye: 15 bin dolar
 • Clup Hibernians-Stephen Mallan: 125 bin Euro
 • Aigle Noir FC-Youssuf Ndayishimiye (yüzde 10 bonservis): 251 bin Euro
 • CA Talares Do Cordoba: 135 bin Euro

Tüm bu listeye bakıldığı zaman Okyeman ve Aigle Noir kulüplerinden bu kadar sık alışveriş yapılmış olması da oldukça dikkat çekici görünüyor.