Yeni Malatyaspor’da Beklenen Karar

Bu sezon en başından beri çok kötü bir performans sergileyen ve yaşadığı krizlerle birlikte fiilen küme düşmüş gibi görünen Yeni Malatyaspor çok derin bir krizin içerisinde devam ediyor. Sarı Siyahlı ekipte oyuncular ve personellerin maaşlarının ödenmesinden CAS’ta görülen davaların seyrine kadar pek çok konuda sıkıntı yaşanırken bu sıkıntıların en büyük sorumlusu olarak görülen Başkan Adil Gevrek’in herhangi bir reaksiyon göstermemesi tepki topluyordu. Bununla birlikte 6 Nisan tarihinde Gevrek’ten gelen açıklama Malatya temsilcisinde Olağanüstü Kongre hazırlıklarını başlattı.

Bitmeyen Krizler

Bu sezon Süper Lig’in en kötü durumdaki takımlarından biri olan ve puan cetvelinde de uzun bir süredir son sırada yer alan Yeni Malatyaspor adına kâbus gibi geçti demek yanlış olmaz. Sarı Siyahlı takım birkaç maç kazanmış olsa da bu maçlarda dahi iyi bir performans sergileyemedi ve çok kötü bir hatıra bıraktı.

Bununla birlikte özellikle son haftalarda yaşananlar Malatya temsilcisinin krizinin büyümesine neden oldu. Marius Sumudica’nın ayrılığından sonra takımın bayrak ismi ve en güvendiği oyuncusu olan Adem Büyük teknik sorumluluk koltuğuna getirildi. Adem’in sahaya bu unvanla çıktığı maçta Antalyaspor karşısında yönetim protesto edilince bu sefer başarılı oyuncu takımdan direkt olarak gönderildi.

Ödeme krizlerinden CAS davalarına kadar pek çok konuda çok ciddi krizler yaşayan Yeni Malatyaspor’da birçok oyuncu alacakları ödenmediği gerekçesiyle tek taraflı olarak sözleşmelerini feshedip takımdan ayrıldılar.

Oyuncuların antrenmanlara katılmadığı, takımın küme düşmesini kabullendikleri bir ortamda Sadık Çiftpınar’ın taraftara yaptığı çirkin hareketler nedeniyle kriz daha da derinleşti. Tüm bunlar yaşanırken yaşananların aynı zamanda sorumlusu olarak da görülen Adil Gevrek’in herhangi bir reaksiyon sergilememiş olması Sarı Siyahlı taraftarı tam anlamıyla çileden çıkarmıştı.

Ufukta Seçim Var

Çok uzun bir süre ses soluk çıkarmayan Gevrek ilk olarak ligin tescil edilemeyeceğine dair yaptığı açıklamalarla birlikte gündeme gelirken, bu açıklamalar tabiri caizse son çırpınışlar olarak görülüyordu.

Takımın bu duruma düşmesinin baş sorumlusu olarak değerlendirilen Yeni Malatyaspor Başkanının yakın çevresine takım küme düşse de Süper Lig’e tekrar yükselmeden görevi bırakmayacağını ifade ediyor ve bu durum basına da yansıyordu.

Ancak gelişen süreç Gevrek’i de kararından döndürmüş olacak ki, Sarı Siyahlı takımın başkanı 6 Nisan tarihinde uzun bir mektupla birlikte kulübün seçime gideceğini açıkladı. COVID-19 küresel salgınından yaşanan krizlere kadar pek çok konuya değindiği açıklamasında aynı zamanda bu seçimde aday olmayacağını da belirterek başkanlığı bırakacağını duyuran Gevrek’in bu açıklamaları Yeni Malatyaspor camiasına da bomba gibi düştü.

Öte yandan Sarı Siyahlı camianın belirli bir kısmı Gevrek’in kendi yönettiği takımı kendi kendine yönetilemez bir hale getirdikten sonra başkanlığı bırakma kararı aldığını ve bu durumun olayların sorumluluğundan kaçmak üzere geliştiğini ifade ediyor.