Yeni Malatyaspor’da Bir Ayrılık Daha

Sezon başından bu yana yaşadığı yönetimsel krizler nedeniyle Süper Lig’e veda etmesi en muhtemel takım haline gelen Yeni Malatyaspor’da Başkan Adil Gevrek’in de istifa ettiğini açıklamasıyla birlikte dağılma süreci başlamış durumda. Sarı Siyahlı ekipte birçok oyuncu alacaklarını gerekçe göstererek ya ihtar çekiyor ya da sözleşmesini feshediyor. Bu zincirin son halkası ise taraftara yaptığı çirkin hareket nedeniyle kadro dışı bırakılan Sadık Çiftpınar oldu.

Kötü Veda

Bu sezon Süper Lig’in açık ara en kötü yönetilen takımı olarak gösterilen Yeni Malatyaspor artık matematiksel şansının bitmesini bekleyen bir ruh hali içerisinde. Uzun bir süredir ligin son sırasında yer alan Malatya temsilcisi adına bu bağlamda hiçbir umut kalmamış durumda.

Nitekim başkan Adil Gevrek de takımdan umudunu kesmiş olacak ki geçtiğimiz günlerde Olağanüstü Seçimli Genel Kurul kararı alındığını açıkladı ve kendisinin aday olmayacağını belirtti. Bununla birlikte takımda gerçekten bir çözülme başladı ve birçok oyuncu alacaklarını gerekçe göstererek takımdan ayrılmaya başladılar.

Oussama Haddadi, Mounir Chouiar, Mehdi Zaffane gibi oyuncular kulüpten alacaklarını gerekçe göstererek ayrılırken, Mustafa Eskihellaç da kulübe ihtar çekti. Genç oyuncuya 5 Mayıs tarihine kadar ödeme yapılamaması durumunda Mustafa da takımdan ayrılacak.

Bu ayrılık zincirine eklenen son halka ise takımın kaptanlığını da yapan ancak son dönemlerde gösterdiği kötü performansların üstüne taraftarın kendisine tepki göstermesine çirkin bir hareketle cevap veren Sadık Çiftpınar oldu. Tecrübeli savunmacı da sözleşmesini tek taraflı olarak feshettiğini açıkladı.

Sadık taraftarlara yaptığı çirkin hareketten sonra kadro dışı bırakılmıştı.

Kaybolacak Takım

Bununla birlikte futbol yorumcularından bazıları Adil Gevrek’in istifasını yeni spor yasasının getirdiği hükümlere bağlıyor. Bilindiği üzere kamu kuruluşlarına çok ciddi yetkiler veren yeni yasa neticesinde yöneticiler eğer sorumlu bulunurlarsa hapis cezasına çarptırılabiliyorlar.

Öte yandan Yeni Malatyaspor adına işlerin hiç iyi gitmediği gibi bir mucize olmaması durumunda daha da iyi gitmeyeceği kesin. Yeni spor yasasıyla birlikte yöneticiliğe hevesli olacak sayısı iyiden iyiye azalırken takımın bir Anadolu kulübüne göre çok ciddi bir borç yükü içerisinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Tüm bu faktörler birleştiğinde Malatya temsilcisi adına işlerin karanlığa doğru gittiğini dile getirmek gerekiyor. Malatyaspor’un yaşadığı süreçlerden sonra kurulan Yeni Malatyaspor’un da maddi sıkıntılarla batması Türk futbolu adına olabildiğince ironik bir durum olacak.

Sarı Siyahlı ekip adına artık hiçbir umut kalmadı ve takım bahsedildiği gibi ciddi bir çözülme psikolojisine girmiş durumda. Zaten kadroda yer alan birçok oyuncu antrenmanlara bile çıkmıyor ve yöneticileri protesto ediyordu.

Çok uzun sürelerden bu yana alacaklarının ödenmediğini dile getiren oyuncuların tek taraflı sözleşme fesihleriyle birlikte FIFA ve CAS davaları gibi sıkıntıların da Yeni Malatyaspor’u beklediğini dile getirmek yanlış olmayacaktır.