Yeni Malatyaspor’un Kaderini Paylaşan Üçüncü Takım

Bu sezon Süper Lig’de çok kötü bir performans sergileyen Yeni Malatyaspor, bu performansının karşılığını da Giresunspor karşısında aldığı mağlubiyetle birlikte küme düşmesi kesinleşen ilk takım olarak almıştı. Sarı Siyahlı ekip hâlâ daha çok kötü bir şekilde yola devam ediyor ve takım tam anlamıyla bir dağılma sürecinden geçiyor. Bununla birlikte ligin 35’inci haftasında Alanyaspor ile karşılaşacak olan Malatya temsilcisiyle birlikte küme düşecek 3’üncü takım da yine Giresunspor sayesinde belli oldu. Karadeniz temsilcisinin Adana Demirspor ile oynadığı müsabakadan 2-0 galip ayrılmasıyla birlikte bu sezon Süper Lig’e yükselen Altay da küme düşmesi garantilenen takımlar arasına adını yazdı.

Giresunspor Ekseni

Bu sezon Süper Lig’de çok kötü bir performans sergileyen Yeni Malatyaspor, üst üste mağlubiyetler, takımda ödenmeyen paralar bu nedenle takımdan ayrılan oyuncular gibi pek çok sıkıntıyla karşı karşıya kaldı.

Sarı Siyahlı takımın sürdürülemez bu yapısı zaten kendisini belli etti ve takım ligin 32’nci haftasında oynadığı Giresunspor müsabakasından 1-0’lık mağlubiyetle ayrıldıktan sonra küme düşeceği kesinleşen ilk takım oldu.

Yeni Malatyaspor’un ilk sırayı aldığı küme düşme merakında ikinci sırayı alan takımsa Göztepe oldu. Ligin 34’üncü haftasında Gaziantep FK ile karşı karşıya gelen İzmir temsilcisi, sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrılınca Süper Lig İzmir temsilcisi adına bir hülya oldu.

Bununla birlikte ligde küme düşmesi kesinleşen 3’üncü takımı da Yeni Malatyaspor’u belirlediği gibi yine Giresunspor belirledi. Yeşil Beyazlı takım 35’inci haftanın açılış müsabakasında kendi sahasında konuk ettiği Adana Demirspor’u 2-0 ile geçince ligin 17’inci sırasında yer alan Altay’ın da matematiksel olarak herhangi bir şansı kalmadı ve ligin iki İzmir temsilcisi de küme düşmüş oldu.

Koalisyon Heyeti

Bununla birlikte belirtmek gerekiyor ki şu ana kadar küme düşmesi kesinleşen 3 takımdan 2’si olan Altay ve Yeni Malatyaspor, ligde bu sezon küme düşmenin kaldırılması konusunda hemfikirler. Her iki takım da çok kötü yönetilmelerine ve sezonun belirli bir döneminden bu yana bu kaderi yaşayacakların göstermelerine rağmen biraz daha mucizeyi arıyorlar denebilir.

Bu bağlamda Altay’da da çok ciddi sıkıntıların yaşandığını ve yine Yeni Malatyaspor’da olduğu gibi Altay’da da bir başkanlık seçimine gidileceğini hatırlatmakta fayda var. Bu doğrultudan hareketle gerçekten ne Altay’ın ne de Yeni Malatyaspor’un bu kadar benzer bir kaderi yaşaması bir tesadüf değildi ve kulüpler yaptıkları hataların bedelini ödediler.

Öte yandan Türk futbolunun tam anlamıyla yüz karası sezonlarından biri olan 2021/2022 sezonunda o kadar farklı şey yaşandı ki bu sezon da küme düşme kaldırılabilir ve takımlar lige devam edebilir. Tüm bu ihtimaller ne yazık ki futbolseverleri tedirgin ediyor ancak takımların bu çabalarının olumlu sonuç bulması da kuvvetle muhtemel kimseyi şaşırtmayacak.